Profesyonel yatırımcılar 2018’in yatırım fırsatlarına şimdiden yöneldiler. Ekonomistler, uzmanlar, analistler, iş adamları kurumsal ve bireysel yatırımcılar için 2018 yılı yatırım fırsatlarını öngörebilmek 2017’ye göre daha zor gözüküyor.

2018 yılının yatırım fırsatlarını öngörebilmek için öncelikle 2017 yılının yatırımcılar için nasıl geçtiğine bakalım. 2017 yılı yatırımcıların ABD Merkez Bankası FED faiz artırım kararlarına odaklandığı ve parasal sıkılaşmaya ne zaman yöneleceği analizleri, Ortadoğu, Rusya ABD, Kore gibi ülkelerde jeopolitik risklerin artığı, global ekonomide büyüm endişeleri gibi birçok riskin ön plana çıktığı bir yıl oldu. Aynı zamanda İngiltere’nin AB birliğinden çıkma kararı Brexit etkileri, Euro Bölgesi büyüme sorunları da önemli başlıklar arasında yer aldı.

2018’in yatırım fırsatları öncesi Dolar, Altın ve Borsa

Dolar birçok ülke para birimi karşısında primlenirken, altın da bir önceki yıla göre ilginin yoğun olduğu bir emtia oldu. Özellikle ABD ve Kore arasında artan gerilim altın fiyatlarının yükselişini destekleyen ana unsurlar arasında yer aldı. Diğer taraftan küresel piyasalarda özellikle gelişmiş ülke borsalarının yıldızlarının parladığı bir yıl oldu. Tüm bunlarla birlikte Ortadoğu’da artan jeopolitik riskler, dolar ve euronun gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında güçlenmesi döviz yatırımcısının yüzünü güldürürken yerel para biriminde kalan yatırımcılar için hüsran oluşturdu.

2018’in yatırım fırsatları öncesi Türk piyasaları

Türk piyasaları açısından ise önceki yıllardan farklı olarak enflasyon oranlarının çift haneli rakamları test etmesi faizi de iki haneli rakamlara taşıdı ve reel faiz getirisi elde edilmesini sağladı. Tüm yıl genelinde ise küresel ve yerel piyasalarda oluşan yüksek volatilite tek yatırım enstrümanını yılın en çok kazandıran yatırım araçları sıralamasında açık ara farkla ön plana çıkarmadı.

2017 yılında tüm piyasalarda ve yatırım enstrümanlarında oluşan yüksek volatilite yukarı yönlü fiyat hareketlerine yatırım yapanlar kadar kazananlar kulübüne satış (kısa) pozisyon taşıyanları da ekledi. Hatta yüksek volatiliteden dolayı piyasanın her iki yönüne doğru yatırım stratejileri ile yatırım yapanlar tek yönlü yatırım yapanlara göre daha başarılı oldular.

2018’in yatırım fırsatları neler olacak

2018 yılının yatırım fırsatlarının da 2017 yılından çok farklı olmayacağını söyleyebiliriz. Çünkü FED 2018 yılında parasal sıkılaştırma politikalarını zaman zaman ön plana çıkaracak gözüküyor. Euro Bölgesi içinde büyüyememe sıkıntılarının yanında İngiltere’nin Brexit gündemi, Almanya’nın yeni seçim döneminden kazanarak ama oy kaybı ile çıkmasının yeni politikalar ı gündeme taşıyacağı gibi birçok beklenti ön planda olacak. Çin, Hindistan ve Asya bölgelerinin para piyasaların üzerindeki politikaları yine etkili olacağı bir dönem içinde olacağız gözüküyor. Tüm bunların dışında Ortadoğu, ABD-Kore menşeli  jeopolitik riskler de piyasaların üstünde kara bulutlar estirecek gözüküyor. OECD’nin petrol arzına yönelik fiyatı sınırlandırma yönündeki politikalarına kaya gazı tüketiminin artması destek vermeye devam ederken petrol ve doğalgaz gibi enerji gelirleri ülke ekonomileri üzerinde büyük bir paya sahip olan ülkeler OECD’nin arz kısıtlayıcı kararlarını zaman zaman yine delecek gibi duruyor.

2018’in yatırım fırsatlarını yatırımcı oluşturacak!

2018 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi yatırım fırsatlarını yatırımcılar oluşturacak çünkü küresel piyasalarda son yıllarda riskler daha belirgin olmakla birlikte gelişen piyasa özellikleri de yatırımcının etkin portföy yönetimine yardım ediyor. Mesela yerel piyasa VİOP’ta yatırımcı belirsizliğin artığı dönemlerde de kazanma imkanına sahip. Nasıl mı ?

Yatırımcı 2018 yılının yatırım fırsatlarını VİOP’ta fırsata çevirebilir çünkü fiyatlar hem düşerken hem de yükselirken kazanabilir. VİOP’un çift yönlü piyasa olması, çok küçük teminatlarla yatırım imkanı sağlayan kaldıraç özelliği, emtiadan dövize, hisseden endekse çok geniş yelpazede yatırım araçlarında işlem imkanı bu piyasanın avantajlı özelliklerinden sadece bazılarıdır.

2018 yılının yatırım fırsatlarını VİOP’ta fırsata çevirmek ve VİOP’ta yatırım yapmak için daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız sektörün ödüllü ve lider aracı kurumlarından GCM VİOP’un müşteri temsilcilerinden yardım alabilir, web sitesi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.