Küresel ve yerel piyasalarda değerli dolar kurunun yarattığı çalkantıların gelişmekte olan ülkeler üzerinde ki etkisi 2018 yılında sert volatilitelere neden oldu. Gelişmekte olan  piyasalar endeksi yıl içinde 2018 ocak ayında 1300 puan seviyelerinden yüzde otuza yakın gerileme gösterdi. 2019 yılı için farklı bir tablodan bahsetmek zor. Özellikle 2019’da hangi sektörlerde hisseler değer kazanacak sorgusunun cevabı FED faiz artırım politikaları, Euro bölgesi büyüme sorunları, Orta Doğu jeopolitik riskler, ABD ticaret savaşları, enerji politikaları ekseninde saklı.

Türkiye piyasaları açısından ise içinde bulunduğu coğrafya, yerel seçim, artan faiz, yükselen kur, cari açık gibi ekonomik datalarda bozulmalar, jeopolitik riskler, TL’nin diğer para birimleri karşısında değer kaybı, enerji maliyetleri gibi riskler söz konusu.

İhracat ve turizm hisseleri yüz güldürebilir

2019’da hangi sektörlerdeki hisseler değer kazanır noktasında ise küresel ve yerel risklerin beraberinde getirdiği fırsatlar söz konusu. Mesela TL’nin diğer para birimleri karşısında değer kaybı gerek turizm için fırsat yaratıyor. Bu çerçevede borsada işlem gören turizm hisseleri için kar beklentileri artıyor. Bununla birlikte diğer taraftan ihracat yapan şirketlerinde satışlarında ciddi farklılıklar yaratacaktır. Dolayısıyla satışlarında ihracat oranı yüksek firmalar da borsa yatırımcısı için önemli getiri potansiyeli taşımaktadır.

Savaş ekonomisi Aselsan gibi şirketlere pozitif yansıyacak

2019’da Hangi Sektörlerdeki Hisseler Değer Kazanacak sorusuna savunma sanayii sektörünü de gösterebiliriz. Çünkü Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada artan jeopolitik riskler savunma sanayini de canlandıran unsurlar arasında. Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği’nin (SASAD) verilerine göre mesela son yıllarda savunma sanayinin cirosunda ciddi artış söz konusu. BU çerçevede de  Aselsan, Katmerciler Ekipman, Netaş, Otokar ve Tümosan gibi şirketlerin gelirlerin de artış beklentisinden bahsedilebilir.  

Sağlık sektörüne döviz dopingi

Sağlık sektörünün girdilerinin çok büyük kısmının dolar üzerinden finanse edildiği düşünülürse başlangıçta sağlık sektörü giderleri daha da artacaktır fakat sağlık sektörüne getirilecek olan KDV indirimi teşviği sonrası sağlık sektörünün yurtdışı ile rekabeti söz konusu olabilir. Bu çerçevede ucuz TL’ye bağlı olarak sağlık turizminin yurtdışı ile rekabet etmesi ve gelirlerinin artması beklenebilir. 2019 yılında kazandıracak sektörler arasında sağlık sektörü hisseleri de düşünülebilir.

2019 yılında borsalarda oluşabilecek yatırım fırsatları ve ileri yatırım stratejileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için GCM Menkul Kıymetler’in www.gcmforex.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.