Initial Coin Offering  kısaca ICO tanımı kripto para sektörüne giren yatırımcıların sık karşılaştıkları kelimeler arasında yer alıyor. ICO’lar sanal paraların birçoğunun arzında kullanılmış kripto para fonu yöntemi olarak kurum ve kişilerin bir şekilde yatırımcıların gözde dijital para birimleri içinde yerini alıyor.

ICO nedir konusuna girmeden önce ICO diğer sanal para teknolojilerinden farklı olarak tasarlanmış, üretim aşamasında değişiklik gösteren ve sağladığı kazanımlar açısından ayrışan 2017 yılında sıçrama yapmış yeni bir yöntem. ICO taşımış olduğu tüm farklılıklara rağmen ise göstermiş olduğu performans ile de finansman ihtiyacı olan kurumların ve yatımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Kurum ve yatırımcıların aşırı ilgisine rağmen ICO’ların bir kısmında beklenilen başarı sağlanmış değil. Yasal mevzuat konusunda kısmi düzenlemenin olmuş olması ise yatımcıların haklarının sağlanması açısından güven oluşturmuyor. Tüm bunlara rağmen is yüksek performanslı ICO2lar ise risk iştahı yüksek yatırımcıların halen ciddi ilgisi ile karşı karşıya. Bu çerçevede de yatırımcılardan ICO nedir, en başarılı ICO’lar hangileri, ICO nasıl alınır, ICO nasıl satılır, ICO güvenilir mi, ICO ne kadar riskli gibi konularda birçok yatırımcı için net değil. Bu çerçeve de de ICO sanal para nedir? İle bu para birimi sizin için araştıralım.

ICO nedir?

ICO, İngilizce Initial Coin Offering kelimelerinin kısaltmasından oluşan Türkçe’ye başlangıç parası teklifi olarak çevrilen sanal para biriminin genel adıdır. ICO’yu  bir nevi kripto para fonu gibi ya da bir kitle fonu olarak düşünülebilir. ICO sanal para modeli birçok şirkete sermayeyi sağlamıştır. Mesela Mastercoin , Waves, Etherium, Ripple başarılı ICO fonlardan bazılarıdır.

ICO nasıl halka arz edilir?

ICO sanal para birimi, akıllı para sistemlerinin kullanılarak herkes tarafından halka arz edilen sanal paralardır. Dolayısıyla ICO çıkarmak isteyen yatırımcıların öncelikle projeyi ve projenin büyüklüğü, süresini ne zaman başlayacağını ve biteceğini, yol haritasını, tüm alt yapısını, kazanç hedefini, toplam sermaye büyüklüğünü, en küçüklük hisse değerini ve birçok detayı sosyal medyadan yada dijital haber kanallarından ilan etmesi gerekir. Mesela; 100 bin coinli (paralı) bir ICO projesinin halka arz edileceğini farz edelim. Yatırımcı ilk etapta kapalı satış evresinde 10 bin coini yüzde 50 indirimli sattığını, ikinci hafta pre sale evresinde 10 bin coinin de yüzde 40 indirimli sattığını, üçüncü hafta yüzde 30 ve dördüncü hafta yüzde 15 indirimli sattığını düşünelim. Böylece ilk etapta 10 bin coin alan  müşteriler ICO projesine ve karına daha fazla dahil olmuş olur.

ICO’da diğer para birimlerinden farklı olarak her token’ın önceden tasarlanmış belli bir ücreti vardır ve ICO periyodu boyunca değişmez. Bunun sonuçlarından biri olarak da, sabit sayıda token tedarik edilir.

ICO’da nasıl kar sağlanır?

ICO sahibi ortak olduğu projenin karından yukarda anlattığımız şekilde faydalanabileceği gibi aynı zamanda elindeki ICO tokenler de satılarak kar sağlanabilir. Mesela; 1 Ethereum 2014 yılında ICO’su süresince $0.3 ve $ 0.4 arasında değişen fiyatlardan satın alındı. Projenin ana platformunun 2015 yılında piyasaya sürülmesinden sonra ise her tokenın fiyatı 19.42 dolara kadar ulaştı. Bu fiyat hareketlerinden faydalanan bazı müşteriler %6000’in üzerinde yatırım getirisi elde etmiş oldu.

ICO yasal mı ve riskli mi?

ICO akıllı para fonlarının halka arz edildiğinde başarılı olup olmayacağı belirsizdir. Ayrıca ICO yaratan kişi veya kurumların güvenilir olup olmadığı konusunda ciddi bir araştırma yapılması gerekmektedir. Yine ICO sözleşmesinin dikkatli okunması, ekip üyeleri ve cryptocurrency’de geçmişinin incelenmesi faydalıdır. Tüm bunlarla birlikte ICO’lar çok fazla siber saldırı tehdidi altındadır. Ayrıca ICO’lar ile ilgili yasal düzenlemeler çok azdır. Mağduriyet söz konusu olduğunda yasal olarak hakkın aranması söz konusu değildir.

GCM Menkul farkıyla dünya piyasalarına yatırım!

Dünya piyasalarında oluşan potansiyel kar fırsatlarına bilinçli olarak yatırım yapmak daha fazla bilgi edinmek isterseniz sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM Menkul Kıymetler ’in uzman ekibinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca Kurumun web adresi www.gcmforex.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.