VİOP’ta vadeli İşlem sözleşmelerinde (kontratlarında) yatırım yapmak kelime dizisi sizin için yeni olabilir. Vadeli işlem sözleşmelerinden gelir elde etmek, kar sağlamak gibi söylemler ise yabancı gelebilir. Vadeli işlem sözleşmesi nedir, vadeli işlem sözleşmesinde nasıl yatırım yapılır, vadeli işlem sözleşmelerinin diğer finansal varlıklardan farkı nedir gibi soruların cevapları VİOP’ta yatırım yapan birçok yatırımcı için net de olmayabilir.

VİOP’ta başarılı yatırım yapmanın ilk kuralı ise bilinçli yatırımda farkındalığın oluşması ile sağlanıyor. Vadeli işlem sözleşmesi nedir sorusunun cevabını veriyor olmak gerekmektedir.

VİOP’ta işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri birçok yatırımcı için sadece kaldıraçlı olarak alınıp ve satım yapılan varlıklar gibidir. Aslında vadeli işlem sözleşmeleri Sermaye Piyasası kanunlarına göre belirlenmiş, işlem kurallarının Borsa İstanbul tarafından belirledikleri finansal varlıklardır. Şimdi ilk olarak vadeli işlem sözleşmesi nedir sorusunu cevaplayalım. Daha sonra vadeli işlem sözleşmesinin diğer yatırım araçlarından farkları, vadeli işlem sözleşmelerinde nasıl yatırım yapılacağı üzerinde duralım.

Vadeli işlem sözleşmesi nedir?

Vadeli İşlem Sözleşmesi, finansal varlıktır ve sözleşme üzerinde yazılı kriterler üzerinden ilgili varlığı alma hakkı ve satma yükümlülüğü verir.

Vadeli işlem sözleşmesini Sermaye Piyasası Kânunlarına göre tanımlarsak; belirli kalite ve miktardaki varlığı belirli bir tarihe kadar işlem anındaki fiyattan alma ve satma hakkı veren sözleşmelerdir. Kanunlara göre vadeli işlem sözleşmesinin işlem koşulları, işlem göreceği piyasanın faaliyetleri dahil tüm süreç standart hale getirilmiştir.

Vadeli işlem sözleşmesi yasal olarak bağlayıcıdır. VİOP’ta işlem gören tüm sözleşmelerde yatırımcı alım pozisyonunda alma hakkını elde eder, satım pozisyonunda ise işlem anındaki fiyat ve vadeli işlem sözleşmesi üzerinde yaza kriterler üzerinden ilgili varlığı teslim etme yükümlülüğüne girer.

Vadeli İşlem Sözleşmelerinde kimler işlem yapar?

Vadeli işlem sözleşmesinde işlem yapan üç tip kurumsal ve bireysel yatırımcı vardır.

Korunmacılar (Hedger); spot piyasa risklerini yönetmek ve spot piyasa risklerinden korunmak isteyen yatırımcılar spot piyasada alınan pozisyonun tersi pozisyon vadeli işlem piyasasında alarak fiyat değişikliklerine karşı korunma (hedge) sağlarlar. Mesela ihracat veya ithalat yapanlar, döviz riski olanlar, spot piyasada hisse işlemi yapanlar, emtia ticareti ile uğraşan yatırımcılar hedgerlara örnek olarak verilebilir.

Spekülatörler: Aşağı veya yukarı yönlü fiyat hareketlerinden gelir elde etmek isteyen yatırımcılardır. Mesela fiyatların yükseleceği beklentisi ile daha düşükten alıp saha yukarı fiyattan satma amacındadırlar. Ya da fiyatların düşeceği beklentisi ile daha yüksek fiyattan satıp daha düşük fiyattan pozisyonu kapatarak aradaki fark kadar kar elde etme beklentisindedirler. Spekülatörler fiyatların yönünü doğru analiz ettiklerinde kar sağlarlar.

Arbitrajcılar: Piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından faydalanmak amacıyla işlem yapanlara arbitrajcı, yapılan işlemlere de arbitraj denir. Arbitrajcılar bir piyasadan alır diğer piyasada işlem yapar. Arbitraj yapılan varlıkta aynı vade, aynı özellikteki ürünün taşıma maliyetleri de hesap edildiğinde kar yaratacak farklılık olması gerekmektedir.

VİOP’ta vadeli işlem sözleşmelerinin sağladığı avantajlar

*Vadeli işlem sözleşmelerinde teminatın belirli bir katına kadar kaldıraçlı olarak yatırım yapılabilir.

*Vadeli işlem sözleşmelerinde fiyatların düşüş ve yükseliş yönüne yatırım imkanı sağlayan çift yönlü işlem avantajından faydalanılabilir.

*İşlem maliyetleri düşüktür.

*VİOP’ta aynı işlem platformu üzerinden farklı özellikte ve riskte çok çeşitli varlıkta yatırım imkanı mevcuttur. Aynı anda endeks vadeli işlem sözleşmesinde ya da altın sözleşmesinde işlem yapılabilir

*Vadeli işlem sözleşmeleri ile etkin portföy yönetimi sağlanabilir. Aynı anda hem dövize, hem altına, hem endekse ya da çok aha fazla vadeli işlem sözleşmesine yatırım yapılabilir.

*VİOP’ta vadeli işlem sözleşmelerinde yatırım deneyiniz yoksa demo VİOP hesapta vadeli işlem sözleşmelerinde pratik yapabilirsiniz.

*VİOP yatırımcılarına özel vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapan yatırımcılar VİOP eğitimlerinden ücretsiz olarak faydalanabilir, VİOP e-kitapları, seminerlerinden, online eğitimlerinden kısaca çok zengin VİOP eğitim argümanlarından faydalanabilir.

*VİOP’ta vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapan yatırımlar ayrıca nema (faiz) geliri elde eder.

Vadeli işlem sözleşmelerinde GCM VİOP farkı ile yatırım yapın

Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde GCM VİOP avantajları ile işlem yapmayı deneyimlemek istiyorsanız daha fazla bilgi için yatırımcı dostu GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcilerinden yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.