Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası‘nda (VİOP) varlık fiyatı, gelecekte o varlığa ödemeyi kabullendiğimiz fiyattır ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda fiyatların oluşumunda ise birçok fiyatlama yöntemleri mevcuttur.

Türev piyasalarda önemli fiyatlamalardan biri teorik fiyattır. Varlıkların teorik fiyatının oluşması belirli formüller üzerinden gerçekleşmektedir. Vadeli ve türev piyasa olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda fiyatların oluşumu da küresel türev piyasalarla aynı yöntemler üzerinden oluşmaktadır.

Teorik fiyat

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda fiyatların oluşumunda teorik fiyat çok önemlidir. Çünkü varlığın spot fiyatı üzerine taşıma maliyetinin eklenmesi ile bulunan teorik fiyat varlığa yatırım yaparken vadeli ürünün ucuz mu pahalı mı olduğunu karşılaştırmak açısından çok önemlidir. Teorik fiyat şu formül üzerinden yapılmaktadır;

VİOP kontratlarının teorik fiyatının belirlenmesi

VİOP kontratlarının (sözleşmelerinin) fiyatının nasıl belirlendiğini formül üzerinde izlemeden önce fiyatı etkileyen unsurları açıklayalım;

Teorik Fiyat Formülü;

Teorik Fiyat =Spot Fiyat (1 + (Faiz Gideri-Temettü Geliri)*Vadeye kalan gün sayısı/365)

Teorik fiyat sadece ürünün fiyatının pahalı mı ucuz mu olduğunu değerleme için kullanılmaktadır.

Baz fiyat

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda fiyatların oluşumunda kullanılan fiyatlardan biri de baz fiyattır. Baz fiyat; Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından sözleşmenin işleme açıldığı gün belirlenen ve günlük fiyat değişim limitlerinin hesaplanmasında kullanılan fiyattır.

Vade sonu fiyatı

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda kullanılan fiyatlardan biri de vade sonu fiyatıdır. Varlığın vade sonunda teslim ve tesellümün yapılacağı fiyattır. Yatırımcı alım pozisyonu almışsa vade sonu alım fiyatını, satım pozisyonu almışsa vade sonunda satımın yapılacağı fiyatı gösterir.

Uzlaşma fiyatı

VİOP’ta yatırımcının en çok ilgilendiği fiyatlardan biri olan uzlaşma fiyatı, VİOP’ta gün sonunda teminatların güncellenmesi, kar ve zararın hesaplanması için belirli kurallara göre hesaplanan fiyattır. Hesaplanma şekli genel itibari ile seans kapanmadan önce gerçekleşen son on işlemin ortalamasını temsil eder.

Cari fiyat

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda seans içinde alım ve satım işleminin yapıldığı anlık yani cari fiyattır.

Başlangıç fiyatı

VİOP’ta işlem yapabilmek için Borsa İstanbul tarafından belirlenen fiyattır. Kontratın vadeleri içinde sabit kalan başlangıç fiyatı (teminat miktarı) oluşan kar ve zararın hesaplanmasında kullanılır.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda oluşan fiyatların yatırım fırsatına dönüştürülebilmesi, teminat yönetimi, ücretsiz VİOP eğitimleri, VİOP deneme hesap gibi birçok konuda profesyonellerden destek almak çok önemlidir. Sektörün bilinçli yatırımcı misyonu ile çalışan aracı kurumu GCM VİOP, uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.