Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) yatırımcının Borsa İstanbul VİOP işlem platformuna erişimi olmadığı için mutlaka işlemlerini BİST üyesi lisanslı bir aracı kurum üzerinden yapması gerekiyor. Bu aşamada ise yatırımcının VİOP işlemlerini yapacağı aracı kurumu seçerken itinalı davranması çok önemli. Bu esnada en çok sorulan sorguların başında ise VİOP aracı kurumları ne kadar güvenli konusu oluyor.

VİOP aracı kurumları ne kadar güvenilir sorusu aslında sermaye piyasalarını bilen, Borsa İstanbul’da Takasbank sonrası işlem yapmış profesyonel yatırımcılar içinde farklı anlamlar taşıyor.

VİOP aracı kurumları ne kadar güvenilir sorusu profesyonel yatırımcı için anlamlı olmuyor çünkü VİOP işlemlerine aracılık yapacak olan kurumun mutlaka ve mutlaka SPK tarafından VİOP işlemleri için lisanslandırılmış olması gerekiyor, ayrıca aksi de mümkün değil. Neden mi? Lisanslı olmayan aracı kurumun Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren VİOP’un işlem platformuna erişim mümkün değil.

VİOP işlemlerine aracılık yapacak olan kurumun mutlaka lisanslı olması peki ne anlama geliyor? Öncelikle VİOP aracı kurumları ne kadar güvenilir sorusunun cevabını tam olarak veriyor. Mesela, lisanslı kurum sahip olması gereken asgari özsermaye, teknolojik altyapı, çalışan personelin eğitim ve lisans mecburiyeti, emir alım ve iletim şekilleri, analiz ve raporların hazırlanması kriteri, verilecek yatırım danışmanlığını sınırları gibi birçok konuda aracı kurum lisans alabilmesi için bu kriterleri tamamlaması gerekiyor.

Lisans alan aracı kurum ise VİOP müşteri hesabı açarken dikkat etmesi gereken hususlar var. Mesela, yatırımcının kimlik beyanı, risk profilinin belirlenmesi ve rutin VİOP müşteri hesap açılması için gerekli olan evrak setlerinin imzalanması gibi. Bu rutin hesap açma işlemi tamamlandıktan sonra işlem yapabilmek için VİOP hesabına teminat yatırdıktan sonra yatırımcının müşteri hesabındaki tüm teminatları Takasbank’ta müşteri nam ve adına saklanır.

Takasbank nedir?

VİOP aracı kurumları ne kadar güvenilir sorgusunda ön plana çıkan, piyasanın güvenli şeffaf  ve yatırımcının güvenliğini amaçlayan Takasbank nediri açıklayalım.

Takasbank, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Türkiye’nin Merkezi Saklama Kuruluşu ve Ulusal Numaralandırma Kuruluşu olarak görevlendirilmiş, Borsa İstanbul’da (BIST) gerçekleştirilen alım/satım işlemlerinin menkul kıymet ve nakit takasının yerine getirilmesinden sorumlu merkezi takas kurumudur. Takasbank’ın işlev ve faaliyetleri Sermaye Piyasası Kanunu ve SPK’nın düzenlemelerine tabidir.

VİOP aracı kurumları ne kadar güvenilir konusunda profesyoneller ne düşünüyor?

VİOP aracı kurumları ne kadar güvenilir sorgusunda profesyonellerin farklı konulara dikkat ettiklerini belirtmiştik. Nedir mi bunlar öncelikle VİOP müşteri hesabının açıldığı kurumun mali yapısının güçlü olması, sektörün gerektirdiği altyapı yatırımlarını sürekli yapabilmesi, alanında profesyonel başarılı personelin istihdamı, VİOP analiz ve raporları, online eğitimler, e-kitaplar, yazılı argümanlar veya daha fazla materyal ile yatırımcının desteklenmesi profesyonel yatırımcının bağlı bulunduğu kurumda güvenli olarak yatırım yapmasında önemli artılardır.

VİOP aracı kurumları ne kadar güvenilir konusunda merak ettiğiniz tüm konuların cevaplanmasında ve GCM VİOP,  üstün müşteri ilişkileri yönetimi, sürdürülebilir yüksek performansı, en iyi piyasa koşullarını sunma çabası ile VİOP yatırımlarınızı gerçekleştirmede en büyük yardımcınızdır. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.