Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem emirleri piyasanın yapısına uygun olarak çeşitlilik göstermektedir ve VİOP emirlerinin çalışması da bu çerçevededir.

VİOP emirlerinin nasıl çalıştığı konusundan önce VİOP emirlerinin çeşitliliği ve kullanıldığı stratejiler hakkına bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Çünkü seçilen emir tipine göre VİOP emirlerinin çalışması farklılık göstermektedir.

VİOP emirlerinin çalışması piyasanın türev, kaldıraçlı, çift yönlü piyasa olmasına bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca uygulanacak olan strateji seviyelerine göre de VİOP emirlerinin uygulanması farklılık göstermektedir. Dolayısıyla VİOP emir komutları nedir öncelikle tanımlayalım.

VİOP emir komutları nelerdir?

VİOP emir komutları; VİOP’ta alım ve satım işlemleri yapmak için kullandığınız komutlardır. Fiyat tiplerine ve zaman sürelerine göre ayrışmaktadır. VİOP emir komutları piyasa, limitli ve piyasadan limitle seçenekleri ile VİOP işlem platformunda yer almaktadır.

En yaygın kullanılan emir tip piyasa emirleridir ve herhangi bir fiyat sınırlaması yoktur dolayısıyla en iyi fiyatlı emirler eşleşir. Limitli emirlerde ise miktar ve fiyat bilgileri girilerek belirtilen kriterler üzerinden emrin gerçekleşmesi beklenir ve pasif emirlerdir. Üçüncü emir tip olan piyasadan limitle emri çok büyük hacimli işlemlerde fiyat bilgisi girilmeyen emirlerdir.

VİOP emirleri süre olarak da günlük, kalanı iptal et, gerçekleşmezse iptal et, iptale kadar geçerli ve tarihli emir olarak ayrışır. Burada dikkat edeceğiniz husus emir fiyat tipleri ile tüm emir süreleri tiplerinin aynı anda kullanılmadığıdır. Şemada fiyat emir tipleri hangi sürelerde kullanıldığı görülebilir;

VİOP’ta emirler nasıl çalışır? 

VİOP’ta emir tiplerini anladıktan sonra kısaca emirlerin piyasada birbiri ile nasıl karşılaştıklarından bahsetmek istiyorum.

VİOP’ta en iyi fiyatlı emirler öncelikli olarak gerçekleşir. Alımda en yüksek fiyatlı, satımda en düşük fiyatlı emirlere öncelik verilerek sağlanır. Aynı fiyatlı emirlerde zaman önceliği uygulanır. Kısaca alım emrinde öncelikle en yüksek fiyatlı alım emri limitli emirlerin önüne geçer ve birinci kademedeki en yüksek fiyattan satım emri ile gerçekleşir.

VİOP emirleri nasıl çalışır konusunda dünyanın en iyi yeni nesil alt yapı teknolojilerini kullanmayı ilke edinen GCM VİOP’un VİOP Meta Trader işlem platformları ile VİOP’ta temel ve ileri seviye stratejilerini başarıyla uygulayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop  adresini ziyaret edebilirsiniz.