Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) en çok işlem gören döviz sözleşmeleri aslında spot piyasalardan farklı değildir. Küresel döviz piyasalarının en çok kullanılan para birimi dolar ve Euro Türk ekonomisi için de çok önemli paralardır.

Türkiye’nin ithalat v e ihracatının dolar ve Euro üzerinden olması, dış ticarette kullandığı para birimleri içinde ilk üçte yer alması aynı zamanda dünya ekonomileri üzerinde bu para birimlerinin yatırım araçları içinde yer alması gibi nedenler bu paralara Türk yatırımcının yoğun ilgi göstermesine neden olmaktadır. Ayrıca Türk yatırımcının geleneksel yatırım araçları içinde dolar önemli bir paya sahiptir. Bu çerçevede spot piyasanın vazgeçilmez para birimleri dolar ve Euro VİOP’un da en çok işlem gören döviz sözleşmeleri içindedir.

USDTRY, EURTRY ve EURUSD döviz çiftleri VİOP’un derinliği en fazla enstrümanları arsında yer alırken geçen yıl VİOP döviz enstrümanlarına eklenen Ruble ve Çin Yuanı’da yatırımcının yeni yeni ilgisinin oluştuğu enstrümanlar arasındadır. VİOP’ta işlem gören döviz kontratları ise şunlar;

ABD Doları/ Türk Lirası kuru (USD/TRY paritesi kontratı)
Euro/ Amerikan Doları çapraz kuru (EUR/USD paritesi kontratı)

Euro/ Türk Lirası Kuru (EUR/TRY paritesi kontratı)

Çin Yuanı/Türk Lirası kuru (CNHTRY paritesi kontratı)
Rus Rublesi/Türk Lirası kuru (RUBTRY paritesi kontratı)

VİOP’ta en çok işlem gören döviz sözleşmelerinde nasıl yatırım yapılır?

VİOP’ta işlem gören 5 döviz çifti içinde en çok işlem gören sözleşmeler içinde dolar ve Euro kurlarında işlem yapmak isteyen yatırımcılar için bu piyasada işlem yapmak çok kolay. VİOP’ta döviz sözleşmelerinde yatırım yapmak isteyen yatırımcıların öncelikle VİOP’ta USD/TRY, EUR/USD ve EUR/TRY parite kontratlarında yatırım yapmak isteyen yatırımcıların VİOP müşteri hesabı açması gerekiyor. VİOP işlemlerine aracılık edecek kurumda VİOP müşteri hesabının açılması ise çok kolay. Yatırımcının TC kimlik ve adres bilgileriyle birlikte VİOP müşteri kitini imzalaması ve risk sözleşmesini doldurması yeterli geliyor. VİOP müşteri hesabı açılan kurumun ise bu kullanıcı ismi ve şifresi vermesi ile birlikte yatırımcı ilgili kurumun web adresinden online olarak VİOP’ta en çok işlem gören döviz sözleşmelerinde işlem yapmaya başlayabiliyor.

VİOP deneme hesapta pratik imkânı

VİOP’ta en çok işlem gören döviz sözleşmelerinde işlem pratiğim yok diyorsanız üzülmeyin! VİOP’ta daha önce en çok işlem gören döviz sözleşmelerinde işlem tecrübesi geliştirmek için VİOP deneme (Demo) hesap çok büyük yardımcıdır.

VİOP deneme hesapta en çok işlem gören döviz sözleşmelerinde işlem büyüklükleri, emir tipleri, fiyat hareketleri, teknik analiz gibi birçok konuda deneyim kazanabilirsiniz. Yine VİOP deneme hesapta teminat yönetimini öğrenebilir, yatırım stratejileri test edilebilir, işlem platformu etkin kullanma yönünde pratik geliştirilebilir daha kazançlı işlemler yapabilirsiniz. Unutmayın! VİOP deneme hesap yatırımcının maddi kayba uğramadan sanal para ile gerçek piyasa koşullarında 15 dakika gecikmeli fiyatlar üzerinden işlem pratiği yapabildiği simülasyon bir hesap olması açısından önemli bir hizmettir.

VİOP döviz sözleşmelerinde işlem yapmanın avantaj ve dezavantajları

VİOP’ta döviz sözleşmelerinde işlem yaparken sağlayacağınız önemli avantajlardan bazıları şunlardır;

Düşük başlangıç teminatı ile kaldıraçlı olarak fiyatların hem düşüşü hem de yükselişi yönüne yatırım yapabilirsiniz.

Aracı kurum uzmanları tarafından verilen ücretsiz VİOP eğitimleri ile bilinçli olarak yatırım fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Diğer taraftan VİOP uzmanları tarafından hazırlanan analiz ve raporlar güncel piyasa bilgileri ile işlem yapmada önemli referanslardır. Yine VİOP’ta nakit teminatların nemalandırılması da ciddi avantajdır. İşlem maliyetlerinin düşük olması, piyasaya online erişim gibi piyasa özellikleri de VİOP’ta döviz kontratlarında yatırımı cazip kılmaktadır. Yatırımcı döviz sözleşmelerinde spekülatif kazanç fırsatlarını değerlendirirken aynı zamanda spot piyasa riskleri yönetilebilir, piyasalar arasında arbitraj imkanlarından faydalınabilir.

VİOP’un dezavantajları arasında ise piyasanın kaldıraçlı olması etkin teminat yönetimi gerektirmektedir. Çünkü kaldıraç sistemi kazandırma potansiyeli kadar aynı oranda kayıp riski de içerir.

GCM VİOP avantajları ile döviz paritelerine yatırımın farkını keşfedin!

VİOP’ta en çok işlem gören döviz sözleşmelerinde yatırım yapmak istiyorsanız daha fazla bilgi için lisanslı ve geniş yetkili aracı kurum olan GCM Menkul Kıymetler’in www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.