Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) altından dolara, eurodan, yabancı borsa endekslerine, Ruble’den tahvillere, endekslerden pamuğa kadar çok geniş yelpazede varlık işlem görür. VİOP’ta işlem gören bu varlıkların yaratığı potansiyel kazanç fırsatları birçok yatırımcıya cazip gelmekle birlikte bazı yatırımcılar VİOP işlemleri hangi para cinsi ile gerçekleşir konusunda bir fikir sahibi olmayabilir.

VİOP’ta özellikle ons ve gr altın işlemleri altın yatırımcısına cazip gelmekle birlikte ons altın kontratlarının dolar ile fiyatlanıyor olması yatırımcının aklını karıştırabilir. Diğer taraftan aynı durum EURUSD paritesi için de geçerlidir. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

VİOP işlemleri hangi para cinsi ile gerçekleşir sorusunun cevabı çok basittir aslında. Yatırımcı müşteri hesabında teminatlar TL olarak yatırılır yani VİOP işlemleri TL para birimi üzerinden gerçekleşir. Yatırımcı gerek yatırım yapmak istediğinde gerekse hesabındaki teminatları çekmek istediğinde tüm işlemleri TL üzerinden yapar.

VİOP’ta işlem gören farklı para birimleri, altın gibi emtialar ya da yabancı endeks varlıklarına dayanak varlık olan varlıkların spot piyasa fiyatları ve hareketleri farklı para birimi üzerinden hareket etmektedir. Bu husus yatırımcının kafasını karıştırabilir. VİOP işlemleri hangi para cinsi ile gerçekleşir gibi farklı yaklaşımların tek cevabı vardır. Oda VİOP’ta tüm işlemler TL üzerinden gerçekleşir. Mesela Ons altına yatırım yaptığınızı düşünün. Ons altın fiyatı dolar ile VİOP işlem platformunda yer alır fakat müşteri hesabına yansırken TL değeri karşılığı yansır.

VİOP işlemleri hangi para cinsi ile gerçekleşir sorusuna örnek

VİOP’ta yatırımcının 1 kontrat ons altında alım pozisyonu açarken 1 ons altının değeri olan 1298 dolardan alım pozisyonu aldığını düşünelim. Ons altın fiyatı 1300 dolara yükselmiş olsun. Yatırımcı burada 2 dolar kar elde eder. Müşteri hesabına yansırken ise karı TL değeri ile geçer. Yani pozisyon açarken de kapatınca da müşteri hesaplarında teminatlar TL olarak yer alır.

VİOP’ta yatırımcının kafasının karıştığı diğer bir husus ise yabancı para ile platformda yer alan varlıklar nasıl nemalandırılır? VİOP işlemleri hangi para cinsi ile gerçekleşir konusunun cevabı ile aynıdır. Açık olan pozisyonlarda da TL değerine çevrilerek TL bakiye üzerinden nemalandırılır.

VİOP işlemleri hangi para cinsi ile gerçekleşir konusu ve yabancı varlıkların nemalandırılması nasıl olur konusunda daha detaylı bilgi almak için yatırımcının her zaman yanında olan GCM VİOP’un müşteri temsilcilerinden de bilgi alabilir, GCM VİOP’un web sitesi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.