VİOP’ta hisse, döviz, altın, faiz, pamuk, buğday ve çok daha fazla varlık çeşidine yatırım yapmak isteyen yatırımcıların ilk dikkat ettikleri şey “VİOP nasıl çalışır” oluyor.

Borsada yatırım yaparken spot piyasa olan Borsa İstanbul hisse piyasasında mı yoksa vadeli piyasa VİOP’ta mı yatırım yapalım kararını verirken yatırımcılar VİOP’un nasıl çalıştığını sorguluyorlar. Borsada para kazanmanın anahtarı doğru piyasada doğru strateji ile işlem yapmak olunca VİOP nasıl çalışır sorusunun ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Öyleyse “VİOP nasıl çalışır sorusunu cevaplamaya çalışalım.

VİOP organize ve örgütlü bir piyasa

VİOP yani Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasası, türev ve organize bir piyasa dolayısıyla çalışma esasları diğer organize piyasalar gibi kanun, yönetmelik ve tebliğlerle belirleniyor. Borsa İstanbul bünyesinde olan VİOP tıpkı spot hisse senedi piyasası gibi çalışıyor. işlem kuralları, işlem saatleri, işlem gören ürünler, çalışanları, işleme aracılık eden kurumlar gibi A’dan Z’ye piyasanın çalışma şekli Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul tarafından belirlenmiş. Bu nedenle VİOP organize, örgütlü, sürekli denetlenen, şeffaf ve güvenilir bir piyasa.

VİOP piyasasının katılımcıları kim?

VİOP nasıl çalışıyor sorusuna piyasanın katılımcıları açışınsan da bakmak gerekiyor. VİOP piyasasının katılımcılarını bankalar, fonlar, aracı kurumlar, şirketler, yerli ve yabancı yatırımcılar, portföy şirketleri, sigorta fonları dahil kısada para ve sermaye piyasasının tüm katılımcıları oluşturuyor.

VİOP’ta işlemler aracı kurumlar vasıtasıyla yapılıyor

VİOP’ta hisse senedi, döviz, altın, emtia, fon veya çok daha fazla enstrümana dayalı sözleşmelerde yatırım yapmak çok kolay olabilir fakat işlemlere aracılık yapacak kurum çok önemli. Çünkü yatırımcıların bu piyasada işlem yapabilmeleri için güvenilir, güçlü alt yapıya ve uzman kadroya sahip lisanslı kurumlara ihtiyaçları var. Çünkü diğer borsalarda olduğu gibi VİOP’ta da oynamak isteyen yatırımcı VİOP piyasalarında direkt işlem yapamıyor. Borsa İstanbul bünyesinde bulunan VİOP üyesi aracı kurumlar üzerinden işlem yapabiliyor. Dolayısıyla seçilecek aracı kurumun öncelikle VİOP üyesi olması gerekiyor. SPK’dan lisanslı kurumların bununla birlikte alt yapı teknolojilerinin, mali yapılarının, hizmet kalitesinin, uzman desteğinin yatırımcıya diğer yatırımcılarla rekabet avantajı sağlayabilmesi çok önemli.

VİOP’un işlem saatleri nedir?

VİOP’un nasıl çalışır sorusunun ilk iki unsuru VİOP piyasa katılımcıları ve VİOP işlemlerine aracılık edecek kurumların özelliklerini sıraladıktan sonra VİOP’un çalışma saatleri nedir sorusu üzerinde de duralım.

VİOP’un çalışma saatleri Pay Türev Piyasası ve Diğer Türev Pazarlar olarak farklılık göstermektedir.

VADELİ İŞLEM ve OPSİYON PİYASASI (VİOP) İŞLEM SAATLERİ şu şekildedir;

Normal seans saatleri

Pay Türev Pazarı; 09:30 – 18:10

Diğer Türev Pazarları; 09:30 – 18:15

Yarım Gün  – Normal Seans Saatleri  

Pay Türev Pazarı; 09:30 – 12:40

Diğer Türev Pazarları; 09:30 – 12:45

VİOP’ta nasıl işlem yapılıyor?

VİOP piyasası nasıl çalışıyor başlığı altında gelen diğer bir soru ise VİOP’ta nasıl işlem yapılıyor? Aslında VİOP’ta işlem yapmanın Borsa İstanbul’da işlem yapmak ile aynı. Sisteme girilen alım ve satım emirlerinin birbiri ile eşlemesi ile gerçekleşiyor. VİOP işlem platformundan yatırımcının yatırım yapacağı varlığı, lot büyüklüğünü, alım/satım (uzun/kısa) pozisyonunu, fiyatını (piyasa emirlerinde fiyat girilmesine gerek yok) girmesi ve emirlerin piyasada eşleşmesi ile VİOP’ta yatırım yapılmış oluyor. Yatırımcı VİOP emirlerini aracı kurumunun sitesinden online olarak internet üzerinden sistemden verebileceği gibi telefonla da kurumun müşteri temsilcisine ulaşarak verebiliyor. Yatırımcı VİOP’ta pozisyon aldıktan sonra yine pozisyonunu açılış pozisyonunun tersi yönde emir vererek kapatabiliyor.

“VİOP nasıl çalışıyor” piyasa katılımcıları, işlem saatleri, işlem gören enstrümanlar, nasıl işlem yapılıyor başlıkları altında anlatmaya çalıştık. Daha fazla bilgi için sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP uzmanlarından alabileceğiniz gibi www.gcmforex.com/viop adresini de ziyaret edebilirsiniz.