Vadeli işlem ve opsiyon piyasaları küresel piyasalarda yatırımcı kitleleri tarafından yoğun ilgi görmektedir. Türkiye’de de VİOP son yıllarda benzer bir ivmeyi yakalamıştır. Spot piyasalara göre yatırımcının farkındalığının katlanarak artığı VİOP’ta yatırımcılar potansiyel kar fırsatlarını avantajlı piyasa koşulları ile elde etme şansına sahiptirler.

Türk yatırımcı tarafından son yıllarda yoğun ilgi gören VİOP birçok yatırımcı tarafından ise keşfedilmemiş bir piyasadır. VİOP’ta işlem yapmak ve bu piyasadaki potansiyel kar fırsatlarından faydalanmak isteyen yatırımcılar piyasa hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları için çekimser kalmaktadırlar. İşte! VİOP’ta işlem yapmak isteyen fakat VİOP nedir, VİOP’ta nasıl hesap açılır, VİOP’ta nasıl işlem yapılır gibi birçok sorunun cevabını arayan yatırımcılar için VİOP nedir ile başlayarak piyasayı kısaca tanıtalım.

VİOP kelimesi, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın baş harflerinden oluşmaktadır. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) türev bir piyasadır. VİOP’ta spot borsaların yoğun ilgi gören popüler enstrümanlarından üretilen türev (sentetik) ürünler (vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri) işlem görmektedir. Peki, birkaç söylemini aynı anda belirtiğimiz türev ürünler nelerdir? Aslında türev ürünlere konu olan varlıkları hepimiz gayet yakinen biliyoruz. Mesela; hisse senetleri, ons altın, gram altın, pamuk, BİST 30 Endeksi, eurobondlar, fonlar, döviz…gibi.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Nedir?

Bugün altın ya da döviz alıp satmayan veya hisse senedi borsalarını bilmeyen yok gibidir. Peki, bu kadar iyi bilinen enstrümanların işlem gördüğü VİOP diğer piyasalardan niye farklı konumlanıyor diyebilirsiniz? Çünkü VİOP vadeli ve kaldıraçlı bir piyasa aynı zamanda bu piyasada işlem gören ürünler spot piyasada işlem gören hisse, döviz, emtia, fon, altın gibi ürünlerin dayanak varlık olduğu vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri.

VİOP piyasasını yukardaki bilgilerin ışığında tekrar tanımlarsak: Spot piyasada işlem gören sermaye piyasası varlık ve menkullerin, ekonomik göstergelerin, tahvil, fon, eurobond, döviz, kıymetli madenler, emtiaların ve çok çeşitli finansal ürünlerin dayanak varlık olduğu sözleşmelerin belirli bir miktarda belirli bir fiyattan ve belirli bir vadede elektronik ortamda alınıp satılması hakkını veren sözleşmelerin işlem gördüğü piyasalardır.

Çok fonksiyonlu piyasa VİOP’un özellikleri

Yatırımın doğasında olan riskler bazı piyasalarda daha ön plana çıkabilirken bazı piyasalarda ise yönetilebilirler. Mesela VİOP’ta yatırımcı hem fiyat hareketlerinden spekülatif olarak gelir elde edebilirken hem de risklerini yönetebilir, aynı zamanda piyasalar arasında ki fiyat farklarından faydalanabilir. Tüm bu işlemleri çok çeşitli ürün yelpazesinde aynı işlem platformunda kaldıraçlı olarak yapabilir.

VİOP piyasasını özel ve farklı kılan birçok avantajlı özellik söz konusudur. VİOP’un önemli avantajlarından bazıları şunlardır;

-VİOP, Sermaye Piyasası Kanunlarına göre Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren türev ve kaldıraçlı bir piyasadır.

-VİOP hem fiyatların düşüşüne hem de yükselişine yatırım yapılabilen çift yönlü bir piyasadır.

-VİOP kaldıraçlı bir piyasadır. Kaldıraç oranı üründen ürüne değişmekle birlikte 10:1 ile 20:1 arasında değişmektedir.

-Teminat kısıtı yoktur.

-VİOP’ta işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri endeks, hisse, döviz, faiz, fon, kıymetli madenler, dahil çok çeşitli varlıklardan dizayn edilmiştir. VİOP işlem platformunda yatırmcı çok çeşitli özelliklere sahip enstrümanlarda aynı anda işlem yapabilir.

-VİOP’ta yatırmcı teminatları Takasbank’ta müşteri nam ve hsebına saklanmaktadır.

-VİOP’ta spot piyasaların popüler 30’dan fazla farklı risk ve getirisi seviyesindeki varlığı aynı anda işlem görür.

-VİOP’ta yatırımcı spot piyasadaki döviz, emtia, hisse, faiz gibi risklerini yönetebilir.

-VİOP’ta demo hesapta işlem pratiği yapma imkanı mevcuttur.

-VİOP gelişmiş işlem platformları ve gelişmiş ürün çeşitliliği ileri stratejilerin uygulanmasını mümkün kılar.

-VİOP’ta yatırımcılar için ücretsiz olarak VİOP eğitim seminerlerinden, webinarlardan ve e-VİOP kitapçıklarından faydalanma imkanı mevcuttur.

VİOP’da yatırım yapmak ve daha fazla bilgi edinmek için sektörünün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti misyonu ile çalışan uzman kadrosundan yardım alabilirsiniz.