Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) başlangıç teminatı; yatırımcının bu piyasada işlem yapabilmesi için asgari sahip olması gereken teminat miktarını göstermektedir.

Başlangıç teminatı, VİOP’ta işlem yapabilmek için olması gereken en az nakit miktardır. Tabi, bu arada başlangıç teminatı VİOP’ta işlem gören her varlık için sabit değildir. Başlangıç teminatı, VİOP’ta işlem gören tüm vadeli işlem sözleşmeleri için farklılık göstermektedir. Mesela; Akbank vadeli işlem sözleşmesinin başlangıç teminatı 105 TL iken, USDTL için 190 TL, ons altın için 80 dolardır (makalenin yazıldığı tarih itibari ile). Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Başlangıç teminatı iki ayda bir düzenli olarak spot piyasa fiyatlarına göre güncellenir. Başlangıç teminatları Takasbank tarafından span parametreleri başlığı altında https://wwwdata.takasbank.com.tr/viop/SPAN   adresinde ilan edilir. Ayrıca işlem yaptığınız aracı kurum tarafından da span parametrelerindeki değişim müşteriye bildirilir. Üçüncü şık olarak işlem platformu üzerinden başlangıç teminatı görülebilir.

Başlangıç teminatlarının önemi

VİOP’ta başlangıç teminatları yatırımcının hesabında kayıpların oluşması durumunda pozisyonunu sürdürebilmesi açısından çok önemlidir. VİOP kaldıraçlı bir piyasadır ve kaldıraç oranları ortalama 1’10 ile 1’e 30 arasında işlem gören kontratlara göre değişmektedir. Bu çerçevede de fiyat dalgalanmalarında yatırımcının başlangıç teminatının üstünde bir nakdi hesabında tutması gerekmektedir. Çünkü yeni düzenlemeye göre başlangıç teminatının 1 TL dahi eksilmesi yatırımcının pozisyonunu sürdürmesini engellemektedir. Bu durumlarda teminat tamamlama çağrısına cevap vermeyen yatırımcıların pozisyonu otomatik olarak sistem tarafından kapatılmaktadır.

Başlangıç teminatının önemini özetlemek gerekirse başlangıç teminatının üstünde nakit bulundurulması fiyat dalgalanmalarında pozisyonun korunabilmesi için önemlidir. Bu nokta üzerinden şu açıdan da geçmekte fayda var:

VİOP piyasasının çalışma saatleri dışında küresel piyasalarda oluşan gelişmelerin etkisi VİOP’un ilk açılış seansına yansıyacak ve istenmeyen fiyat hareketleri oluşabilecektir. İşte bu noktada kayıpların başlangıç teminatını bozması durumuna karşı yatırımcı mutlaka ve mutlaka hesabında bulunan tüm nakdi kullanmamalı ve teminatının belirli oranı ile yatırım yapmalıdır.

Başlangıç teminatına dair yanlış bilinenler

Yatırımcının VİOP’taki yanlış algısı bakiye miktarı ile alım/satım işlemleri için ya da pozisyonun sürdürülebilmesi için gereken başlangıç teminatını aynı görmesidir. Yatırımcının taşıdığı pozisyonu olası risklere rağmen sürdürebilmesi için bakiyesinin başlangıç teminatının üstünde olması doğru stratejidir. Bu konunun daha net anlaşılabilmesi için VİOP’ta teminat yönetimi konularının okunmasında faydalı olacaktır.

VİOP’ta GCM Viop avantajları ile yatırım yapın!

Sermaye piyasalarında özellikle kaldıraçlı işlemlerde lider olma misyonu ile konumlanan GCM VİOP, yatırımcının bu piyasada en yüksek faydayı sağlaması hedefi çerçevesinde üstün müşteri memnuniyetini benimsemiş uzmanları ile hizmet vermektedir. Yatırımcının VİOP piyasasında bilinçli olarak işlem yapabilmesi amacıyla düzenli olarak VİOP eğitimleri, seminerleri, online eğitimleri, VİOP e-kitapları ile kısaca zengin VİOP eğitim argümanlarıyla yatırımcının hizmetindedir. VİOP’ta başlangıç teminatı yönetim stratejilerini belirlemeniz ve daha fazla bilgi almak için yatırımcı dostu GCM VİOP web adresi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.