VİOP’ta yatırım yaparken aynı zamanda taşınan tüm TL pozisyonlar ve nakitler nemalandırılır. VİOP’ta sahip olduğunuz portföyünüz nema geliri de elde eder. Yani VİOP hesabınızda var olan varlıklar ve nakitler ayrıca faiz getirisi sağlar.

Borsa yatırımcısının çok aşina olmadığı pozisyonların nemalandırma işlemi VİOP yatırımcısı için çok caziptir. Doğal olarak VİOP’ta nemalandırma nedir de diyebilirsiniz. Bununla birlikte VİOP’ta nemalandırma nedir avantajları nelerdir, hangi varlıklar VİOP’ta nema geliri elde ediyor gibi sorular da beraberinde gelebilir.

VİOP’ta nemalandırma;  VİOP müşteri hesabınıza yatırdığınız nakitlerle birlikte taşıdığınız tüm pozisyonlara faiz geliri sağlanmasıdır.

VİOP’ta taşıdığınız pozisyonlarla birlikte serbest olan nakitleriniz de nemalandırılır. VİOP’ta işlemlerin kaldıraçlı yapılması sebebiyle yatırımcı pozisyonunun tersine giden fiyat hareketlerinde pozisyonu sürdürebilmesi riske girmektedir. Bu çerçevede de yatırımcı pozisyonlarının üstünde hesabında bulunan nakitler de getiri elde etmektedir. Kısaca yatırımcının VİOP hesabında bulunan tüm nakitlerle birlikte taşıdığı pozisyonlar nema geliri elde etmektedir.

VİOP’ta nema geliri hangi kurum tarafından veriliyor?

VİOP müşteri hesabınız hangi aracı kurumda olursa olsun hesabınızdaki tüm varlıklar Takasbank’ta sizin nam ve adınıza saklanmaktadır. Takasbank tarafından da VİOP müşterilerinin hesaplarında bulunan tüm nakitlere nema geliri sağlanır. Gerek VİOP piyasasına ilgiyi artıran bu uygulama aynı zamanda yatırımcının alternatif getirilerden de mahrum olmasının önüne geçer. VİOP’ta yatırımı cazip kılan unsurlardan biri olan nema Takasbank tarafından günlük olarak nemalandırılmasıdır.

VİOP hesaplarına ödenen nema oranı nasıl hesaplanır?

VİOP’ta nemalandırma işlemi ise VİOP müşteri hesabınızda bulunan TL cinsi varlıklara yapılır. Mesela döviz teminatlarınız nemalandırılmaz. Nemalandırma ise Takasbank Fon Yönetiminin limitlerine göre belirlenir. Faiz oranının belirlenmesinde ise günün koşullarına göre en iyi gayret gösterilmesi prensibi güdülür. Faiz gelirleri ise bir sonraki gün hesaplara aktarılır. 15:40’dan sonra hesaba yatırılan nakit teminatlar ise nemalandırılmaz.

Brüt nema hesaplanması: VİOP müşteri hesabındaki bakiye miktarı * ( Yıllık faiz oranı /360)

VİOP teminatlarına yapılan nemalandırmalar vergiye tabi midir?

VİOP’ta elde edilen nema geliri vergiye tabidir. Brüt nema gelirinden % 6,25 Takasbank kesintisi ve % 0,15 vergi kesintisi yapılır. Özetle brüt nema tutarlarından, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) vb. yasal maliyetler ve brüt nema tutarının %1,7’si kadar “Takasbank Teminat Takip ve Nemalandırma Ücreti” düşüldükten sonra elde edilen nema geliri, ilgili hesaba eklenmektedir.

VİOP’ta nemalandırmadan etkin faydalanın!

VİOP’ta nemalandırma avantajından faydalanmak ve size sağlayacağı kazanç fırsatlarını öğrenmek istiyorsanız GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcilerinden yardım alabileceğiniz gibi daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.